टेकनाथ रिजाल धरौटीमा रिहा

0
145

भुटानी राजनीतिक बन्दी रिहाइका लागि अन्तर्राष्ट्रिय अभियान (जीसीआरपीपीवी) ले बुधबार टेकनाथ रिजाललाई धरौटीमा रिहा गरी आज काठमाण्डौमा स्वागत गरेको छ । (जीसीआरपीपीवी) भुटानी राजनीतिक बन्दी रिहाइका लागि अन्तर्राष्ट्रिय अभियानले बन्दिहरूको सुरक्षित रिहा गराउनका लागि २०१९ मा गठित एक अभियान पहल हो, जसले हेग, नेदरल्यान्डमा मानव अधिकारकर्मी राम कार्कीको संयोजकत्वमा स्थापना गरेको छ । रिजाललाई माघ महिना तिर नेपालीलाई भुटानी शरणार्थी बनाएर अमेरिका पठाउने गरेको प्रकरणमा संलग्न रहेको आरोपमा उनलाई पक्राउ गरिएको थियो । रिजालले ६ महिना कैद पुरा गरेका छन् ।

रिजालको गिरफ्तारी पछि, (जीसीआरपीपीवी) दृढ विश्वास राखेको थियो । नेता रिजाल निर्दोष भएता पनि नेपाल सरकारका उच्च पदस्थ अधिकारीहरूमाझ भुटानी शरणार्थीहरूको नाममा आपराधिक गतिविधिहरू भएको थाहा पाएर ह्वाइटलब्लोअर बन्ने उनको बलियो पहलका कारण उनी झुटा आरोपमा फसेका थिए, (जीसीआरपीपीवी) द्वारा जारी विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

(जीसीआरपीपीवी) ले विज्ञप्तिमा नेपालको न्यायपालिकामा आफ्नो विश्वास व्यक्त गरेको छ । रिजाललाई घोटालामा संलग्न भएको आरोपमा अन्ततः क्लिन चिट दिइनेछ भन्ने पूर्ण आशा राखेको छ । (जीसीआरपीपीवी) ले रिजालको मुद्दालाई अदालतमा प्रतिरक्षा गर्ने र धरौटीमा रिहा गर्न सफल भएकोमा अधिवक्ता राजकुमार सुवाल र उनको टोलीलाई धन्यवाद पनि दिएको छ ।

“रिजाल भुटानी शरणार्थी आन्दोलनका अन्तर्राष्ट्रिय ख्यातिप्राप्त नेता हुन् भने भुटानका पूर्व हाई प्रोफाइल राजनीतिक कैदी थिए । रिजालको गिरफ्तारीले आन्दोलनको मनोबल घटेको छ र आज जमानतमा रिहा भएसँगै (जीसीआरपीपीवी) ले यो आन्दोलनलाई पुनरुत्थान भएको आशा गरेको छ,” विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

(जीसीआरपीपीवी) ले भुटानलाई थप ढिलार्इ नगरी आफ्ना सबै राजनीतिक बन्दीहरूलाई रिहा गर्न दबाब दिन अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई पनि दोहोर्‍याएको छ, र पहिले नै रिहा भएका र शरणार्थी शिविरहरूमा बस्नेहरूलाई उनीहरूको पुनर्वास देशमा आफ्ना परिवारहरूसँग पुनर्मिलन गर्न अनुमति दिनका लागि पहल समेत गरेको छ । यसबाहेक, (जीसीआरपीपीवी) आशा गर्दछ कि नेपाल सरकार र (यूएनएचसीआर) ले शरणार्थीहरूको चाहना अनुसार तीन दिगो समाधानहरूस् स्वदेश फिर्ता, पुनर्वास र स्थानीय एकीकरणलाई सक्रिय र कार्यान्वयन गरेर भुटानी शरणार्थी समस्या समाधान गर्न कार्यलाई तीव्रता दिनेछ । ती समाधानहरू नभेटिएसम्म, (जीसीआरपीपीवी) ले राहत एजेन्सीहरूलाई शिविरमा रहेका ती सबै वास्तविक भुटानी शरणार्थीहरूलाई स्वास्थ्य र शिक्षा सुविधाहरू सहित पर्याप्त राहत सामग्रीहरू उपलब्ध गराउन पुनः सुरु गर्न अनुरोध गरेको छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here