भुटानी शरणार्थी बनाएर अमेरिका लैजाने गिरोहको जालमा नफस्न जिल्ला प्रसासन कार्यालय झापाको आग्रह

0
246

असोज १३/
जिल्ला प्रशासन कार्यालय, झापाले ‘भुटानी शरणार्थी बनाएर अमेरिका लैजाने’ भन्दै रकम अशुल्ने गिरोहबाट सचेत रहन र यस्तो गैरकानुनी कार्यमा संलग्न नहुन पुनः सूचना जारी गरेको छ ।
नेपाली नागरिकलाई शरणार्थी परिचयपत्र बनाएर अमेरिका, अष्ट्रेलियालगायत विभिन्न मुलुकमा पठाउने झुटा आश्वासन दिइ विभिन्न गैरशरणार्थीबाट मोटो रकम असुल्ने गरेको भन्ने विषयमा ध्यानाकर्षण भएको जनाउ दिँदै प्रशासन कार्यालयले यस्तो दण्डनीय कार्यमा नफस्न आग्रह गरेको छ ।
झापा-मोरङमा रहेका केही शरणार्थी र केही स्थानीयवासी समेतलाई नक्कली शरणार्थी परिचयपत्र बनाएर अमेरिका लगिने भन्दै एउटा गिरोहले करोडौं रुपैयाँ असुल गरिरहेको बारे काठमाडौं उपत्यका अपराध अनुसन्धान कार्यालयले छानबिन गरिरहेको छ । प्रलोभन देखाएर गैरशरणार्थीलाई अमेरिका वा तेस्रो मुलुक लैजाने भन्दै गिरोहले बढीमा ५० लाख रुपैंयासम्म उठाउने गरेको प्रमाण बाहिर आइसकेको छ । राष्ट्रसंघीय शरणार्थी उच्चायोगले पनि भुटानी शरणार्थीलाई पुनः बसोबास गर्ने कार्यक्रम पूणर् रुपमा स्थगित भइसकेकाले कुनै रुपका प्रलोभनमा नपर्न अनुरोध गर्दै आएको छ ।
जिल्ला प्रशासन झापाले जारी गरेको सूचना अनुसार सन् २०२२ भित्र आफ्नो परिचयपत्रको म्याद पूरा हुने वा यस अवधिमा १६ वर्ष उमेर नाघेका भुटानी शरणार्थीलाई परिचयपत्र नवीकरण वा प्राप्तीका लागि शिविरमै आवश्यक प्रक्रिया सुरु गरेको छ । हाल झापाको दमक र मोरङको पथरी शरणार्थी शिविरमा गरी ६ हजार ३ सय ६५ शरणार्थी दर्तामा रहेका छन् ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here